Kaj pomeni začetek POLETJA

Prevedla: Silvija Fister, univ. dipl. sin. in kult. soc.

 
Kaj pomeni 'začetek poletja'?

Letos je za 'začetek poletja' označen peti maj, kar pomeni, da se je nov letni čas – poletje, že začel. To je obdobje, ko vse na svetu pospešeno raste. V starih časih so nekateri vladarji tik pred to priložnostjo prirejali festivale in za dobrodošlico poletju odpotovali iz prestolnice. Od takrat izvira izraz 'začetek poletja'.

 

S čim je poletje povezano?
Po teoriji kitajske medicine je spreminjanje štirih letnih časov v naravi in delovanje petih notranjih organskih sistemov medsebojno povezano. Tako poletje sovpada z organskim sistemom srca, kar pomeni, da je v poletnem obdobju srčna energija jang najbolj prekipevajoča, funkcija tega sistema pa najbolj močna, kar je dobrodejno za fiziološke dejavnosti srca. To je zato obdobje, ko naj bi se ljudje prilagodili na spremembo letnega časa s tem, da več pozornosti namenijo srcu.

 

Kako ščitimo svoje srce oz. organski sistem srca?
Na začetku poletja naj bo srce mirno.

Ob zvišanju poletnih temperatur postanejo ljudje nemirni in se hitro razjezijo. Tudi ljudje, ki so običajno vljudni in prijazni, niti nervozni niti jezni, lahko postanejo zaskrbljeni in tesnobni, kar je povezano s presežnim ognjem srca. Po kitajski medicini namreč organski sistem srca zajema tudi psihološke dejavnike. Na 'začetku poletja' moramo tako, če želimo krepiti duševno zdravje, ohranjati mir in harmonijo. Izvajajmo veliko umirjajočih aktivnosti, kot so slikanje, kaligrafija, poslušanje glasbe, igranje šaha, vrtnarjenje, ribolov itd. Pri starejših ljudeh v tem obdobju lažje pride do zastojev energije in krvi, krvni pulz je zlahka blokiran, zato je priporočljivo, da vsako jutro zaužijejo nekaj čebule, po večerji pa malo rdečega vina, kar bo pripomoglo k večji pretočnosti.

 

Kako poleti skrbimo za zdravje?
Od 'začetka poletja' naprej bi morali opoldne oz. po kosilu nekoliko počivati. Po 'začetku poletja' dnevi postanejo dolgi, noči pa kratke. V primerjavi z zimo in poletjem lahko gremo zdaj, skladno s spremembo letnega časa, pozneje spat, zjutraj pa nekoliko bolj zgodaj vstanemo in podaljšamo ali dodamo opoldanski počitek ter se tako prilagodimo naravnim spremembam, ko je jang prekipevajoč, jin pa v primanjkljaju. Med 13. in 15. uro, v najbolj vročem delu dneva, ko običajno zaključimo s kosilom in je zato prekrvavljenost prebavnega trakta povečana, upade prekrvavljenost možganov. Zato so ljudje po kosilu velikokrat zaspani in lenobni. Čas počitka se sicer od človeka do človeka razlikuje, a spanec, ki je dolg okrog pol ure, je najbolj primeren. Če bomo spali predolgo in takoj, ko se zbudimo, odhiteli nazaj na delo ali v šolo, bo zaradi nezadostne krvi v možganih prišlo do začasne funkcionalne motnje in počutili se bomo omotične. Zaradi tega je najbolje, da po tem ko se zbudimo, še deset minut poležimo, preden vstanemo.

 

Kaj je poleti najbolje jesti?
Prehrana naj vsebuje malo maščob in naj bo lahka.

S stopnjevanjem temperatur naj bosta hrana in pijača lahki, lahko prebavljivi, poudarek naj bo na z vitamini bogatih živilih, manj naj bo rib, mesa, mastne ter pekoče hrane. Na začetku poletja začne jang naraščati, zato z mastno hrano ali hrano, ki pospeši dvig ognja v telesu, preveč ogrejemo notranjost telesa, kar ob vroči zunanjosti lahko vodi v simptome, kot so izpuščaji, akne, razjede na ustih, zaprtje itd. Več je torej treba jesti zelenjave, sadja in nepredelanih žit, kar ima pomembno vlogo v preventivi pred aterosklerozo.



© 2012 - 2024 KitajskaMedicina.si Vse pravice pridržane.