Bolečine v hrbtu

Osnovni vzrok za bolečino po TKM je nepretočnost krvi in/ali energije (čija), do katere lahko pride na kateremkoli delu telesa: notranjih organih, mišicah, sklepih itd. Poenostavljen ilustrativni primer takšne logike je boleča modrica. Modrica namreč pomeni majhen lokalni zastoj krvi, ki se razlije iz kapilar. Drugi od splošnih vzrokov za bolečino, ki pa je pravzaprav vzrok za nepretočnost, je primanjkljaj energije in/ali krvi. Tipično ta povzroča predvsem manj močne, a vztrajne bolečine, ki se izboljšajo z gibanjem in poslabšajo v mirovanju.

Natančnejša diferenciacija vzrokov za bolečine v hrbtu zahteva pregled, ki zajema tipanje pulza in po potrebi določenih delov telesa (hrbta itd.), opazovanje (jezika, polti itd.) in veliko spraševanja (starost, pretekle bolezni, poškodbe, operacije, razvoj, tip in lokacija bolečine itd.). Vse to pripomore k določitvi morebitnega vzorca neravnovesja po TKM, ki je lahko neposreden ali posreden vzrok za boleč hrbet. Vzroke za bolečine v hrbtu v TKM namreč delimo na zunanje, notranje in t. i. neodvisne.

Različni vzroki se v posameznih primerih večinoma prepletajo. Primer neodvisnega vzroka je bolj ali manj resna poškodba hrbta. V lažjih primerih gre za poškodbo mišic in kit, v hudih še vretenc, sklepov ter medvretenčnih ploščic in v najhujših za poškodbe hrbtenjače. Ne glede na globino poškodbe, je tudi tu osnovno terapevtsko vodilo z akupunkturo sprostiti pretok energije in krvi, saj dlje ko zastajata, slabše postajajo možnosti za popolno regeneracijo.

Z nerešenim zastojem se namreč težava poglablja, saj oboleli ni odporen niti na običajne zunanje dejavnike, kot so veter, mraz in vlaga, ki zato lažje vstopijo v telo in postanejo zunanji, t. i. boleznotvorni dejavniki oz. vzroki bolečin. Če ti zunanji vzroki ostanejo na ledvenem delu hrbta, prizadenejo tudi organska sistema ledvic in jeter, ki začneta šibiti. Njuna šibkost pomeni šibkost hrbta in pogosto tudi nog ter razvoj kroničnih bolečin, ki jih v času slabšajo dodatni 'napadi' zunanjih dejavnikov ter morebitne obremenitve, kot so slaba in prisilna drža, nepravilna vadba itd. Po drugi strani, če sta sistema ledvic in jeter močna, ukrepanje ob pojavu bolečin pa hitro, bolečina lahko ostane zgolj izreden akutni pojav.

Med prvimi dejavniki, ki vstopijo v telo, je veter. Vstop je možen zaradi določene travme, kot je že omenjena poškodba, oziroma, kot velja v TKM, ko je t. i. obrambni či prešibek ali zaradi direktne izpostavljenosti izrednim ali izredno dolgo trajajočim neprimernim razmeram (podhladitev, nenehno pihanje iz klimatske naprave itd.). Značilno za veter je, da se bolečina seli po telesu, da pride in gre, kot v določenih primerih bolečin v sklepih. Značilno za mraz je, da je bolečina ostra, močna in na točno določenem mestu. Olajša jo ogrevanje, ki torej lajša zastoj krvi zaradi mraza. V primeru vstopa vlage gre pogosto za topo, kronično in tudi napredujočo bolečino z zatekanjem, ki je občutljiva na spremembe vremena in zračnega tlaka.

Notranji vzroki bolezni so redkejši neposreden vzrok bolečin v hrbtu, a zelo pogost posreden in dodaten vzrok bolečin, saj povzročajo sistemska neravnovesja, simptomi katerih so med drugim bolečine. Med notranje vzroke v ožjem pomenu namreč štejemo t. i. sedem čustvenih stanj (jeza, skrb, razmišljanje, veselje, strah, žalost, prestrašenost). Ko zaradi pretirane jeze, frustracije in stresa pride do zastoja na organskem sistemu jeter, se to izrazi tudi na energetskem kanalu žolčnika, ki poteka ob strani telesa in lahko sproži t. i. išias.

Čustvena obremenitev lahko poleg tega spremeni notranje okolje na način, da omogoči travmi in zunanjim dejavnikom, da vstopijo in povzročijo bolečine v hrbtu. Pretiran dolgotrajen strah na primer rani ledvica (povzroči t. i. primanjkljaj na ledvicah), zaradi česar je ledveni del šibek in ga lahko vzdraži že navidezno nedolžen gib.

Za zdravje skeleta je ključno tudi optimalno razmerje med gibanjem in počitkom. Neravnovesje med njima pomeni obenem neravnovesje med jinom in jangom. Preveč neaktivnosti po TKM rani vranico, ki je povezana z mišicami, ki zato izgubljajo moč. To je povezano tudi z neuspešnim odstranjevanjem vlage iz telesa in posledično nabiranjem sluzi, ki je med pogostimi vzroki za zastoje, bolečine in debelost. Zmerno in redno gibanje izboljšuje tudi prebavo in presnovo, kar krepi ledvično esenco. Preveliki telesni napori, kot je dvigovanje pretežkih bremen, pa tudi prevelika mentalna obremenitev, po drugi strani, ledvicam škodujejo.

S šibkostjo ledvic po TKM so povezana tudi starostna obolenja skeleta oz. obolenja, kot so osteoporoza, degeneracija in hernija diska, različne vrste artritisa itd. Ledvice izčrpavajo tudi pretirana uporaba stimulansov (od trdih drog do kofeina) in pretirana spolna aktivnost.

Pristop TKM k določanju in odpravljanju vzrokov bolečin v hrbtu upošteva številne vidike vsakokratnega posameznega obolenja, od mentalnih in čustvenih do okoljskih, telesnih ter sistemskih. Pristop je kompleksen, večstranski in predvsem celosten, zato posameznikove bolečine ne reducira na zgolj problem kosti, mišic ali drugih tkiv.



© 2012 - 2024 KitajskaMedicina.si Vse pravice pridržane.